Cosmoveda Organic Star Anise, whole, 8 g

Well-known spice from Asia!

£1.97 £2.20 -10%

(£246.25 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 8 g

Only 8 items in stock

Delivery by Tuesday, 13 October if you order by Monday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for soups and desserts
  • Suitable for vegetables and curry

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole, 10 pieces

Cosmoveda Organic Star Anise, whole, 8 g £1.97 (£246.25 / kg)
Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole, 10 pieces £7.11 (£0.71 / pc)
Total price: £9.08
Description

The star anise capsules are a popular spice in Asia, especially in China. Here they are used for desserts, soups, vegetables and curry.

Item no.: COS-127828
Content: 8 g
EAN: 4032108127828
Manufacturer No.: 127828-DE
Brand: Cosmoveda
Dosha: Vata, Kapha
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Ingredients

Star Anise (whole)[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Organic Star Anise, whole

1 customer review in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
1 (50%)
4 stars
1 (50%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.