SAINT CHARLES Love Divine Body & Massage Oil, 60 ml

Exclusive composition for pampering body care

£36.00

(£600.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 ml

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 23 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Awakens the senses
  • With pure natural oils

Frequently bought together with Ayurveda Rhyner Pitta - "Cool Oil" - Organic Thaila, 250 ml

SAINT CHARLES Love Divine Body & Massage Oil, 60 ml £36.00 (£600.00 / l)
Ayurveda Rhyner Pitta - "Cool Oil" - Organic Thaila, 250 ml £28.50 (£114.00 / l)
Total price: £64.50
Description

Rose, ylang-ylang, cardamom, and pepper are combined in this body oil to create an exclusive, sensual fragrance composition in a base of jojoba and argan oil. It is gently absorbed and leaves the body feeling silky and hydrated. Pamper yourself or your partner with a loving massage.

Application:

  • Warm the oil between your hands, massage it in gently and enjoy.
Item no.: XEC-SCH-LD02
Content: 60 ml
EAN: 9120085863992
Manufacturer No.: LD02
Brand: SAINT CHARLES
Skin Type: For all Skin Types
Product Features: Vegan
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients (INCI)

Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil[1], Rosa Damascena Oil, Elettaria Cardamomum (Cardamom) Oil[1], Piper Nigrum (Black Pepper) Fruit Oil[1], Pogostemon Cablin Leaf Oil[1], Cananga Odorata (Ylang Ylang) Flower Oil[1], Aniba Rosodora (Rosewood) Wood Oil[1], Limonene, Eugenol, Linalool, Farnesol, Citronellol, Geraniol, Citral, Benzylbenzoat, Benzyl Salicylate, Isoeugenol

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Saint Charles Organics GmbH, Esterhazygasse 11, 1060, Wien, Austria, office@saint-charles.eu

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for SAINT CHARLES Love Divine Body & Massage Oil