Ayurveda Rhyner Tridosha - "Harmony Oil", 250 ml

For all constitution types!

£29.00

(£116.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Cares for the skin
  • Soothing

Frequently bought together with Ayurveda Rhyner Vata - "Earth Oil", 250 ml

Ayurveda Rhyner Tridosha - "Harmony Oil", 250 ml £29.00 (£116.00 / l)
Ayurveda Rhyner Vata - "Earth Oil", 250 ml £26.50 (£106.00 / l)
Total price: £55.50
Description

Features:

  • tissue nourishment
  • emollient
  • balancing
  • soothing and slightly warming for all constitutions.

Ayurveda Use: body oil, scalp and facial oil for Tridosha types and all people who are in constitutional balance. Can also be used as a bath oil and shower oil.

Application: For full body massages, foot and partial massages. Use once weekly for maximum 60 minutes. Then rinse. Harmonious for all types.

Scent: Cardamom

Note: Tridosha Bio Thailam is also referred to as "Desha"

Item no.: RHY-BTHTR250
Content: 250 ml
Manufacturer No.: BTHTR250
Brand: Ayurveda Rhyner
Dosha: Vata, Pitta, Kapha, Tridosha
Skin Type: For all Skin Types
Ingredients (INCI)

Sesame Oil, Liquorice (Glycorhiza Glabra), Echinacea, Linden Blossoms, Elettaria Cardamomum

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Manufacturer: AYURVEDA RHYNER® KG, Dorfzeile 6, 2134, Waltersdorf, Austria, www.ayurveda-rhyner-kundenshop.eu

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Ayurveda Rhyner Tridosha - "Harmony Oil"