Birkengold Herbal Tooth Powder, 30g

Tooth powder with a refreshing herbal flavour

£3.65

(£121.67 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30g

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 23 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For children 1 year & up
  • Made with natural ingredients only
  • Without microplastics, fluorides & surfactants

Frequently bought together with Apeiron Auromère Herbal Toothpaste, 75 ml

Birkengold Herbal Tooth Powder, 30g £3.65 (£121.67 / kg)
Apeiron Auromère Herbal Toothpaste, 75 ml £5.50 (£73.33 / l)
Total price: £9.15
Description

This tooth powder with Birkengold® xylitol and a refreshing herbal flavour is suitable for use by adults and children aged 1 year and older. Formulated with calcium carbonate and essential oils, it gently cleans the teeth while protecting tooth enamel and promoting an alkaline environment in the mouth - making it difficult for bacteria that cause caries and periodontal disease to thrive.

Certified as a natural cosmetic, it is formulated with natural ingredients only and does not contain any microplastics, surfactants or fluorides.

Note from the manufacturer:
The calcium carbonate used in this tooth powder has an ultra-fine particle size to ensure a low RDA value (approx. 45). However, the abrasive effect is not determined by particle size alone – other factors such as the type of toothbrush (soft, medium, or hard), brushing pressure, and technique also play a key role.

Item no.: XFA-BKG-2017
Content: 30 g
EAN: 9120048832607
Manufacturer No.: [2017]
Brand: Birkengold
Product Features: Fluoride-free, Free from preservatives, Free from microplastics, Free from surfactants, Vegan
Warnings: For children under 6 years of age: Use only a pea-sized amount of toothpaste. Supervise brushing to minimise swallowing. In case of intake of fluoride from other sources, consult a dentist or doctor.
Ingredients (INCI)

Calcium Carbonate, Xylit, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil[2], Commiphora Myrrha (Myrrh) Oil, Citrus Bergamia Peel Oil Expressed[2], Anthemis Nobilis (Chamomile) Flower Oil[2], Limonene[1], Linalool[1]

  1. as a natural constituent of essential oils
  2. from organic agriculture

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Birkengold Herbal Tooth Powder

1 customer review in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
1 (50%)
4 stars
1 (50%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder