Österreichische Bergkräuter Organic Black Peppercorns, 50 g

Spicy black pepper!

£5.20

(£104.00 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 g

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 27 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • The spiciest pepper
  • Provides a little extra kick of spice
  • Versatile

Frequently bought together with Terra Elements Organic Turmeric Powder, 200 g

Österreichische Bergkräuter Organic Black Peppercorns, 50 g £5.20 (£104.00 / kg)
Terra Elements Organic Turmeric Powder, 200 g £9.65 (£48.25 / kg)
Total price: £14.85
Description

Black pepper is the hottest type of pepper. Originally, pepper was native to South India and was cultivated mainly in Indonesia, Vietnam, Sri Lanka and Africa. Black pepper gives your dishes the right pep!

It goes well with sauces, meat, fish and poultry dishes and is very popular in Asian cuisine. Pepper stimulates the metabolism and relieves stomach cramps, heartburn and diarrhoea.

Item no.: XPI-OEB-5021
Content: 50 g
EAN: 9002902050214
Manufacturer No.: 5021
Brand: Österreichische Bergkräuter
Dosha: Vata, Kapha
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Free from artificial colours, Free from flavour enhancers, Free from preservatives, Free from artificial flavours, Vegan, Vegetarian
Storage Instructions: Store in a cool & dry place
Ingredients

Black Pepper[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Organic Black Peppercorns