BIO PRIMO Organic Vegan Soy Shreds, Fine, 150 g

Ideal for a meat-free diet

£1.90

(£12.67 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 g

In stock from October 05

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 12 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Versatile in use
  • Made with soy from Austria
  • Rich in protein

Frequently bought together with Alnatura Organic Red Seitan Bratwurst, 100 g

BIO PRIMO Organic Vegan Soy Shreds, Fine, 150 g £1.90 (£12.67 / kg)
Alnatura Organic Red Seitan Bratwurst, 100 g £1.75 (£17.50 / kg)
Total price: £3.65
Description

Add more variety to your vegan diet with the fine shredded soy by BIO PRIMO. It is the perfect ingredient to prepare meat-free versions of a variety of dishes that usually call for meat. Plus, it has a high protein content.

Item no.: XPI-MM-668
Content: 150 g
EAN: 2200289650844
Manufacturer No.: 668
Brand: BIO PRIMO
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Vegan, Vegetarian
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients

Partially defatted Textured soy meal teilentfettet[1]

  1. from controlled organic agriculture

May contain traces of peanuts, cereals containing gluten, lupine, milk, nuts, almonds, celery, sesame, mustard, soya (as an ingredient).

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1491 / 356 kJ / kcal
Fat 7,5 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 14 g
  from Sugar 6,2 g
Protein 50 g
Salt 0,02 g
Legal information
Responsible food business operator: LPP Lotao Pack- und Produktions GmbH, Gubener Str. 47, 10243, Berlin, Germany, info@lotao.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BIO PRIMO Organic Vegan Soy Shreds, Fine

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review