Classic Ayurveda Organic Kitchari - Vegetables, 240 g

Ready to cook rice dish

£3.60

(£15.00 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 240 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Gluten-free & vegan
  • Quick, tasty & easy
  • With mung beans, vegetables & spices

Frequently bought together with Home of Ayurveda somamed Organic Yellow Mung Dal, Halved & Peeled, 450 g

Classic Ayurveda Organic Kitchari - Vegetables, 240 g £3.60 (£15.00 / kg)
Home of Ayurveda somamed Organic Yellow Mung Dal, Halved & Peeled, 450 g £4.40 (£9.78 / kg)
Total price: £8.00
Description

This is an easy way to whip up a super delicious and nutritious Ayurvedic dish in the shortest possible time. Kitchari with Vegetables is an aromatic combination of rice, mung beans and vegetables refined with a variety of Ayurvedic spices.

Instructions:
Add one portion (80 g) to 300 ml of water and bring to the boil. Turn down the heat, cover and simmer at low heat for 20-30 minutes. Stir occasionally. Then season with salt, butter or ghee as desired. Enjoy!

Tip:

  • Also tastes great with added peas or cauliflower.
  • Mango and pineapple give the Kitchari a fruity, exotic note.
Item no.: AN-10726
Content: 240 g
EAN: 4032582020561
Manufacturer No.: 10726
Brand: Classic Ayurveda
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free
Product Features: Vegan, Vegetarian, Gluten-free
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1419 / 339 kJ / kcal
Fat 5,4 g
  from Saturated fatty acids 3,9 g
Carbohydrates 56,9 g
  from Sugar 4,5 g
Fibre 10,1 g
Protein 12,6 g
Salt <0,05 g
Ingredients

47 % Basmati rice[1], 23 % Mung beans[1], 5 % Coconut[1], Paprika[1], Grape[1], 4 % Dates[1], Tomatoes[1], 2 % Broccoli[1], Chervil[1], Turmeric (Curcuma longa)[1], Cumin[1], Black pepper (Piper nigrum)[1], Long pepper (Pippali, Piper longum)[1], Ginger[1], Coriander[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Amla Natur GmbH, Butterberg 3, 21279, Drestedt, Germany, www.amla.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Classic Ayurveda Organic Kitchari - Vegetables

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
4 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews
1 customer review in English
1 customer review in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder