Classic Ayurveda Organic Kitchari - India, 240 g

A mix to make a rice and lentil dish

£4.40

(£18.33 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 240 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Gluten-free & vegan
  • Quick, tasty & easy
  • With basmati rice, vegetables and spices

Frequently bought together with Home of Ayurveda somamed Organic Yellow Mung Dal, Halved & Peeled, 450 g

Classic Ayurveda Organic Kitchari - India, 240 g £4.40 (£18.33 / kg)
Home of Ayurveda somamed Organic Yellow Mung Dal, Halved & Peeled, 450 g £4.40 (£9.78 / kg)
Total price: £8.80
Description

This is an easy way to whip up a super delicious and nutritious Ayurvedic dish in the shortest possible time. Kitchari India is an aromatic combination of rice, mung beans and vegetables refined with a variety of Ayurvedic spices.

Recommended use:
Add one portion (80 g) to 300 ml of water and bring to the boil. Turn down the heat, cover and simmer at low heat for 20-30 minutes. Stir occasionally. Then season with salt, butter or ghee as desired. Enjoy!

Tip:

  • Also tastes delicious with peas and cauliflower.
  • Mango and pineapple add a fruity, exotic note.
Item no.: AN-10727
Content: 240 g
EAN: 4032582020578
Manufacturer No.: 10727
Brand: Classic Ayurveda
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free
Product Features: Vegan, Vegetarian, Gluten-free
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1369 / 327 kJ / kcal
Fat 1,9 g
  from Saturated fatty acids 0,3 g
Carbohydrates 61,1 g
  from Sugar 2 g
Fibre 9,3 g
Protein 13,5 g
Salt <0,05 g
Ingredients

56 % Basmati rice[1], 28 % Mung beans[1], 3,7 % Paprika[1], 3,7 % Carrot[1], 3,7 % Tomatoes[1], Coriander leaves[1], Turmeric (Curcuma longa)[1], Fennel[1], Cumin[1], Ginger[1], Coriander[1], 0,3 % Chilli[1], Long pepper (Pippali, Piper longum) (Pippali, Piper longum) (long pepper)[1], Black pepper (Piper nigrum)[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Amla Natur GmbH, Butterberg 3, 21279, Drestedt, Germany, www.amla.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Classic Ayurveda Organic Kitchari - India

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
4 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.