Sonnentor Organic Sweet Dreams Tea- It's All Good, 27 g

It's so much easier to get things done after a good sleep!

£3.75

(£138.89 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 27 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Fine blend of tea
  • Spicy Mediterranean scent
  • Mild notes of honey

Frequently bought together with Sonnentor Restful Ginger Tea, Double chambered bag (32,40 g)

Sonnentor Organic Sweet Dreams Tea- It's All Good, 27 g £3.75 (£138.89 / kg)
Sonnentor Restful Ginger Tea, Double chambered bag (32,40 g) £3.65 (£112.65 / kg)
Total price: £7.40
Description

Yarrow, lemon balm and lavender will help you to leave your worries behind and guarantee a relaxing end to your day.

The tea smells spicy and Mediterranean with a light floral scent. Notes of spicy Mediterranean herbs with a delicate touch of honey characterise the flavour while a flowery, slightly tart finish rounds out the tea.

Item no.: XPI-ST-027077
Content: 27 g
EAN: 9004145027077
Manufacturer No.: 2707
Brand: Sonnentor
Product Features: Free from artificial colours, Free from flavour enhancers, Free from preservatives, Free from artificial flavours
Steeping time: 5 minutes, 6 minutes, 7 minutes, 8 minutes, 9 minutes, 10 minutes
Tea: In tea bags
Organic Sweet Dreams Tea

Yarrow[1], Lemon balm[1], Blackberry Leaves[1], Lavender [1], Orange peel[1], Fennel[1]

  1. Organic
Legal information
Responsible food business operator: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sonnentor Organic Sweet Dreams Tea- It's All Good

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder